Retro ja vintage kui mälestus möödunud aegadest
Retro ja vintage on stiilid, mis puudutavad lisaks interjööridisainile ka rõivaid, aksessuaare ning isegi käitumisviise.
Nad viivad meid visuaalselt tagasi minevikku ning lubavad tunnetada möödunud aegade hõngu ning tunda end populaarse filmitegelase või artistina. Kusjuures viib taoline sarnasus paljusid tihtipeale segadusse, kuid õnneks on neil olemas iseloomulikud erinevused, mis aitavad Teil oma valikus mitte eksida.
Tekkelugu
Vintage stiil pärineb sõjajärgsest ajast. Paljud spetsialistid märgivad, et see on väga lähedane banaalsele klassikale ning oma loomu poolest ongi klassika jätkuks.
Retro stiil kuulub samuti sõjajärgse ajastu alla. Selle sündi ajendasid igal pool valitsevad igavad hallid toonid ja kõige nukrameelne sarnasus. Inimesed tahtsid kiiremini unustada sõja õudusi ning seepärast püüdlesid instinktiivselt kõige erksa ja ebatavalise poole.
Kontrastsed eripärad
Vintage stiili aluseks on rahulikud hallid ja pastelsed toonid. Kuigi on olemas variatsioone, milles esineb ka erksaid motiive, näevad värvid nendes välja siiski tuhmimad. Mis aga puudutab tekstiili ja viimistlust, siis nende kujunduses kasutatakse lillelisi mustreid, linde, mummulisi ja triibulisi motiive.
Rahulikkus aga retro alla ei kuulu. Sellele stiilile on omased pigem teatud rõõmsameelsus ja värvirikkus. Isegi juhul, kui mööbel on kujundatud vaoshoitumalt, esineb sellel erksaid elemente ja geomeetrilisi ornamente, mis muudavad meeleolu lõbusamaks.
Iseloomulikud erisused dekooris
Vintage stiilile on omased antiikmööbli looduslikud, naturaalsed materjalid ja aksessuaarid. Vahel muudetakse mööbli või parketi välimus oskuslikult vanemaks. Selles stiilis interjööri kujundamisel kasutatakse ka:
- sepistatud metalli
- puitu
- ehisliiste
Nii imelik kui see ka ei oleks, siis justnimelt retro stiilis hakati esmakordselt kasutama plastikut. Kusjuures puitdetailid võivad olla valmistatud tavalisest puitlaastplaadist. Siiski on retro stiili iseloomustavaks põhijooneks ideaalselt poleeritud lakkpind, mis peab interjööris kindlasti esinema. Mööbli konstruktsioon ei eristu ühegi omapära poolest. Vormidel on 50ndatele omapärased lihtsad piirjooned. Tavaliselt on selles stiilis mööblil kõrged metall- või puitjalad.