Juugendstiil: antiikmööbel ja dekoori esemed selles stiilis
Modernne stiil on saanud endale mööblidisainis ilmekaid eripärasid. Nende hulka võib lugeda vormide mitmekesisust, sujuvaid kõverjooni ja taimseid elemente.
Läikivad, hoolsalt töödeldud kappide, laudade ja voodi peatsite pinnad näitavad, et tegu on käsitööga. Seepärast on selline mööbel ka kallim, kuna seda poleeritakse käsitsi ning kaetakse laki kihiga.
Lisaks ei ole juugendstiilis kohased erksad värvid, vaid neid asendavad tuhmimad toonid. Klassikalisteks võib nimetada looduslikke värvitoone, mis domineerivad diivanite ja tugitoolide polsterduses. Mõte seisneb selles, et küllastunud toonid ei viiks tähelepanu mööbliesemete siluettide ilust eemale. Stiili eripärad:
- sujuvad jooned;
- tuhmid värvid;
- asümmeetria;
- mugavus;
- ebatavalised vormid.
Esemed eristuvad oma kasutusmugavuse poolest: diivanitel on mugav puhata, kappides aga hoida isiklikke esemeid. Stiil sobib komfortse ruumi loomiseks.
Juugend stiili dekoratiivelemendid
Asümmeetria on veel üheks modernse stiili eripäraks. Kaalutuse ja kerguse poolest eristuval juugend mööblil on ažuursed ja ebatavalised siluetid. Lisaks mööblile eristuvad oma piirjoonte ja efektsete kumeruste poolest ka interjööri dekoratiivelemendid.
Mõned selles stiilis loodud antiikmööbli mudelid on kaunistatud messingi-, hõbe- ja vaskkatetega ning ka elevandiluust, pärlitest ja majoolikast vahetükkidega. Tihti võib kohata ka erivärvilisest ning isegi reljeefsest klaasist vitraaželemente. Paljud peeglid, millega on kaunistatud kapid, puhvetid ja tualettlauad, on töödeldud fassettiga.
Juugend stiilis mööblil on ebatavalised vormid, mis meenutavad puu, lille, linnu või mõne haruldase muinasjutulise olevuse peeni siluette. Kõik piirjooned on väga sujuvad ja rahulikud. Selles stiilis esineb vaid staatilisus, ei mingit agressiivset dünaamikat.