Gooti stiil ja kaasaegsed interjöörilahendused
Gooti stiili kindlameelsust seostatakse keskaja ülevuse ja iluga, ranguse, peensuse ja saladuslikkuse kattega. Siseviimistluses leiab see stiil peegeldust paljudes detailides, alates ruumi enda arhitektuurist kuni akende, mööbli ja rõhutusteni.
Gooti stiilis mööbel on alati midagi väärtuslikku, antiikset ja väga haruldast. Gootika ei ole universaalne stiil ega sobi iga interjöörilahenduse juurde. Näiteks gooti mööbel ja aksessuaarid sobivad klassitsismi või barokkstiilis teostatud interjööridesse, kuid oleksid üleliigsed modernses või talustiilis ruumides. Järgnev on loetelu stiili põhitunnustest, millega peab arvestama, valides mööblit ja dekoorelemente:
- Ruumiline püüdlus ülespoole: pikaks venitatud vertikaalsed vormid, liialt kõrged ning tihtipeale ebafunktsionaalsed;
- Rasked ja vastupidavad materjalid: marmor, naturaalne kivi, tammepuit;
- Kitsas värvigamma: pruuni ja punase toonid, kuldne, must, pronks värvid;
- Rohkelt kaunistusi: nikerdused, tikandid, ornamendid, geomeetrilised vormid;
- Ruumi visuaalne „raskus“ ja monumentaalsus.
Gooti stiilis interjöör näeb välja kuninglikult luksuslik, kuid seejuures saladuslik ning pisikese müstilisuse noodiga.
Gooti stiilis mööbli- ja dekoori esemed
Ideaalis peaks ruumi keskpunktiks olema massiivne ja kõrge kamin, mis moodustab suurema osa elutoa seinast. Raske on ette kujutada gooti stiilis lossi või kaasaegset maja, kus puuduks kamin.
Gootikale on väga iseloomulikud kitsad ja väga kõrged (laeni) raamaturiiulid, kummutid, kõrgete selgadega laekad (välimuselt meenutavad pinke või kõvasid sohvasid). Sellistes kappides saab hoida mitte vaid raamatuid, vaid ka sööginõusid, dekoratiivseid elemente, dokumente ning isegi riideid, kui kapi sisemust varjavad nikerdustega uksed.
Ruumi südameks on hiiglaslik, massiivsest ja raskest puidust (näiteks tamme-, männi-, pähklipuidust) valmistatud söögilaud. Laua ümber peavad olema paigutatud kõvade, väga kõrgete ja kitsaste selgadega toolid, kusjuures need peavad olema valmistatud samast puidust, mis laudki.
Mis puudutab dekoori, siis interjööri kaunistusteks saavad olla pronksist küünlajalgades küünlad, kitsad kõrged vaasid, seinapannood, mosaiigid ja gobeläänid, vitraažid, ilusad pronksist või hõbedast antiiknõud.
Gooti stiilil on imepärane energeetika ja esteetiline paeluvus, kuid seda on raske nimetada kõige mugavamaks ja funktsionaalsemaks stiiliks. Kuid kaasaegses interjööris saab sellele stiilile funktsionaalsust lisada, säilitades seejuures selle suuna välist esteetilist unikaalsust, ning isegi lisada komfortsust, valides pehme nahkpolsterdusega toole, täiendades mööblit pleedide, päevatekkide ja patjadega. Gooti stiilis teostatud kaasaegne maja võib olla ilus, rikkalik ning seejuures väga mugav!
Tooted puuduvad.