Ampiir – tagasihoidliku luksuslikkuse kuninglik hiilgus
Ampiirstiilis mööbel on tõeliselt luksuslik ning näitab omaniku kõrget staatust. Iga selles stiilis teostatud mööbliese on kunstiteos.
Stiili teke
Ampiir (prantsuse keeles empire – „impeerium“) tekkis Prantsusmaal Napoleoni valitsusajal ning kogus kiiresti populaarsust Euroopa, sealjuures ka Venemaa, aadelkonna seas. Stiili aluseks on klassitsismi kaanonid, millele on kunstnikud ja arhitektid loominguliselt uue elu andnud. Mööbli viimistluselementides on kergesti märgatavad Vana-Kreeka ja -Rooma tsivilisatsioonide traditsioonid.
Venemaal osutus ampiiristiil väga armastatuks ning arenes XIX sajandi teisel poolel. „Kuningliku“ disainiga mööbliesemed täitsid kõiki Vene aadelkonna mõisaid. Seejärel jäi aga ampiir mööblitööstuses pikaks ajaks teiste moevoolude varju. Alles viimastel aastakümnetel on ampiirstiilis mööbel muutunud jällegi tavatult populaarseks.
Ampiir ja selle eripärad
Ampiir on tuntud oma viimistluse luksuslikkuse, vormide täpsuse ja pidulikkuse poolest. Stiil loodi eesmärgil rõhutada eseme omaniku staatust ja hiilgust, aristokraatlikkust ja materiaalset heaolu. Ampiirstiilis valmistatud mööbli eripärade hulka saab lugeda järgnevaid omadusi:
- kallihinnaliste materjalide kasutamine;
- rikkalik viimistlus kullatisega, nikerdustega;
- kaunistamine antiikelementidega: kapiteelide, ehisjoonte ja muudega;
- esemete jalad saavad tihtipeale alguse mitte istme enda, vaid käetugede juurest, neid valmistatakse luikede, greifide, lõvide kujul;
- kõik puitpinnad on poleeritud ning kaetud lakiga, seepärast on neil pehme, kergesti märgatav läige.
Ampiirile on omased kandilised mööblivormid, väljaulatuvate osade puudumine, teatud jässakus ning militaarse stiili elemendid. Traditsioonilisteks peetakse küllastunud sinist, valget ja punast värvi ning nende tuletisi. Rikkalikud põhivärvid ning mitmevärviline kontrastne viimistlus tekitavad luksuslikkuse tunde, mis annab edasi mulje omaniku kõrge staatuse kohta.