Antiikmööbli nõuetekohane hooldamine – pikaealisuse alus

Antiikmööbli nõuetekohane hooldamine – pikaealisuse alus

Antiikmööbel on mitmekümneid aastaid vana ning vajab erilist hooldust. Lihtsalt võtta ja pühkida saja-aastaselt diivanilaualt tolmu tavalise salvrätikuga ei tohi. Algul peab laua pinda pühkima kuiva flanellrätikuga, et puhastada see tolmust. Seejärel pihustatakse mööblile spetsiaalset tolmutõrkevahendit. Järgmiseks etapiks on pinna poleerimine kuiva flanellrätikuga.

Antiigilt kulumisjälgede eemaldamine

  1. Paljudel antiiksetel mööbliesemetel on dekoratiivseid nikerdusi, millelt tolmu tasub üldjuhul eemaldada kuiva pintsliga.
  2. Pronksist ja tinast võtmete, metallist käepidemete ja muude kaunistuste loomuliku läike saavutamiseks peab neid puhastama nuuskpiiritusega.
  3. Mööblivahaga kaetud tooteid puhastatakse vaid kaks korda aastas flanellrätiku ja spetsiaalse vahendiga, mis sisaldab mesilasvaha. Vedelik kantakse pinnale ning seejärel poleeritakse läikeni.
  4. Nikerdustega mööblit töödeldakse hoolsalt kõva naturaalse jalatsiharjaga.
  5. Punane puit, millest on valmistatud vanaaegne mööbel, rikneb suuremal temperatuuril kui 22 kraadi. Need, kellel on kodus punasest puidust mööbel, peaksid soetama spetsiaalse termomeetri ning mõõtma regulaarselt temperatuuri toas, kus asub antiikmööbel. Normiks on 19-22°С, õhuniiskusel 36%. Vastasel juhul võivad lauaplaadid ja kapiuksed painduda ja paisuda. Kuiv õhk võib aga kõverdada mööbli külgi ja uksi.
  6. Kui teil on antiikmööbel, siis selle kuivamise ja pinnale pragude tekkimise vältimiseks tasub soetada õhuniisutaja, eriti kui antiik asub kütteseadme lähedal.
  7. Antiikmööblit ei tasu paigutada toa päikeselisse osasse. Otseste päikesekiirte all antiikmööbli pealispind hakkab hävima.

Antiikmööbel ja kahjurid

Antiikmööblis võib pesitsema hakata mööbli-toonesepp. Putuka avastamine ei ole keeruline. Kui mööblis on näha väikeseid auke, mis meenutavad käike, ning on tekkinud puru, siis need on esimesed märguanded, et mööblis on kahjurid. Mööbli-toonesepa tõrjumiseks valmistatakse spetsiaalne lahus küüslaugu ja äädikaga. See lahus pihustatakse putuka käikudesse. Seejärel mööbel pakitakse kilesse üheks ööpäevaks. Seejärel töödeldakse avauste välimine osa mööblivahaga, sisemine osa õliga, mis eemaldab pealekantud lahuse lõhna ning lisab mööblile esteetilise ja hooldatud välimuse.

Pikkade kasutusaastate jooksul kogub antiikmööbel enda pinnale plekke, tolmu ja mustust. Vanaaegsete esemete hindajad on andnud nendele jälgedele nimetuse. Punasest puidust esemed on alati kaunistuseks igas ruumis: kabinetis, magamistoas, elutoas, esikus, söögitoas. Antiikmööbel õilistab interjööri ning on selle äravõetamatuks osaks. Kui mööbel on valitud õigesti ning harmoneerub ruumi disainiga, siis see on omaniku hea maitse tõendiks. Kui teie kodus on olemas selline mööbel, siis kindlasti tasub uurida, kuidas seda õigesti hooldada, et mitte rikkuda niivõrd väärtuslikku eset.