Valik vitriinkappe teie portselani hoidmiseks
Puhvetkapid ja vitriinkapid – nii nimetatakse kappe kallihinnaliste nõude, kujukeste ja iluasjade hoidmiseks. Elutoas on need väga tähtsal kohal.
Alates 16. sajandist hakkasid mööblimeistrid valmistama puhvetkappe hõbenõude hoidmiseks. Perevapi ja kaunite nikerdustega kaunistatud antiikpuhvetist on saanud kaasaegsema puhvet-vitriini prototüüp.
Vitriinkapide ajalugu
Selleks, et saada aru, kas teie ees on antiik või lihtsalt kasutatud vitriinkapp, peate teadma selle vanust, kunstilist väärtust, millise stiili alla see kuulub ning millised iseloomulikud eripärad peavad esinema konstruktsioonis, materjalides ja viimistluses.
Prantsuse ampiir
Puhvetkappe hakati kasutama Napoleoni ajastul. Tolle aja esteetikat nimetatakse ampiiriks, mis tähendab „impeeria“. Selle stiili põhilisteks tunnusjoonteks on näiline luksuslikku ning püüdlus korrata Vana-Rooma patriitside elukorda. Aristokraatia elu hakkas toimuma salongides ja elutubades, vajalikuks muutusid uute funktsioonidega mööbliesemed. Nii tekkisidki puhvetkapid. Neid hakati tellima salongide jaoks, et asetada sinna kunstiteoseid. Siit tuleneb ka nende konstruktsioon: madal kapp, millel on klaasist lukkudega uksed. Ampiirajastu mööblit valmistati:
- punasest puidust;
- eebenipuidust;
- vahtrapuidust;
- sidrunipuu puidust.
Domineeris punane puit, mida kaunistati pronksist ehisliistudega. Ampiirajastu kasutatud vitriinkapidel peavad olema rooma arhitektuuri elemendid ja militaarse sümboolikaga kaunistused.
Taassünd
Huvi puidust vitriinkappe vastu süttis taas 20. sajandi algul. Alguse sai art-deco ajastu. USA-s tekkis uus aristokraatia, mis hakkas end kunstiteostega ümbritsema. Uus stiil demonstreeris luksuslikkust ja elurõõmu. Siit tulenevad ka muutused värvigammas. Valge, kullatise ja ampiiri elementidega kaunistatud vitriinkapp on tüüpiline mööbliese art-deco interjööris. Kaasajal on vitriin ja puhvet olemas igas kodus, kuid antiik vitriinkapp on iga kollektsionääri au ja uhkus.