Milline see vintage mööbel on?
Vanaaegseks peetakse mööblit, mis pärineb ajastutest, mille kohta saab nüüdseks lugeda vaid ajalooõpikutest. Tinglikult on need esemed valmistatud enne 20. sajandit. Asjad, millel võib veel olla elus eakaaslasi, või mis meenutavad lähedasi, kuuluvad vintage’i alla. Need on mööbli- ja dekoori esemed, loodud alates 20. sajandi algusest kuni 80-ndateni. Need tekitavad erilisi, tihtipeale nostalgilisi, tundeid. 20. sajand oli kirev. Huvitavad stiilid vahetusid kaleidoskoopilise kiirusega, järgnedes erinevatele sündmustele ning vastates ajastu meeleolule. Seepärast on vinatge mööbli müügil ja ostmisel tähtis saada aru stiilist ja ajastust.
Millistes stiilides võib vintage mööbel olla?
Ranget klassifikatsiooni ei ole olemas, kui tinglikult võib välja tuua stiile, mis olid iseloomulikud ajastu erinevatele perioodidele:
- Modern – 20. sajandi algus. Stiil peegeldab Esimese maailmasõja järgset meeleolu: uuenduste janu, muudatuste aimdust. Selle aja mööbel meenutab klassikalist, kuid sellel on omad eripärad, näiteks taimsed motiivid dekoorid.
- Art deco – 20ndad aastat USA-s kuni Suure Depressioonini. Luksususlikkuse ja koorekihti tunginud uusrikaste aeg.
- Provance – Prantsusmaa külastiil kuni Teise maailmasõjani. Hele, pleekinud mööbel, millel on näha kulumisjälgi ja pragunemisi. Kehastab päikest ja muretust, lihtne inimlik õnn.
- Retro stiil – 50ndate – 80ndate aastate interjöörid. Retro mööbel on kõige populaarsem vintage’i seas. Lakoonilised piirjooned, värvide küllus, madalad kapid ja kummutid – kõik see näitab tollel ajal valitsenud elujanu ja usku tulevikku. Veel ei ole müüre, kuid on olemas rock’n’roll. Väga iseloomulik on kasutatud skandinaavia mööbel, mis tsiteerib seda aega.
Interjööri stiliseerimine vintage esemetega nõuab disaineri skrupuloosset tööd, teadmisi ja ajastu tunnetamist.